Informacje techniczne

 


 

 

Dodatki i oleje Liqui Moly

 

 Czym są dodatki i jakie korzyści daje ich zastosowanie ?

Dodatki stosowane są przy produkcji paliw, do olejów silnikowych czy też do olejów przekładniowych, stosuje się je także w płynach chłodzących. Każdy tankowany na stacji litr paliwa, każdy litr oleju wlewany do silnika podczas jego wymiany zawiera dodatki.

Bez dodatków ani paliwa ani oleje silnikowe i przekładniowe, nie mogły by osiągnąć swoich właściwości. Nowoczesne silniki prawdopodobnie nie pracowały by tak efektywnie na paliwie bez dodatków. Oleje bez dodatków nie zniosły by trudów pracy w nowoczesnym silniku i mogłyby doprowadzić do jego usterki. Dodatki są nie tylko tolerowane przez silnik, można powiedzieć że są one niezbędne dla silnika. Każdy kierowca z nich korzysta czasem nie zdając sobie z tego sprawy.

Wiele zadań: Najważniejsze zadania dodatków to czyszczenie, konserwacja, redukcja zużycia, poprawa jakości, ochrona przed korozją, poprawa wydajności, zapobieganie spienieniu. Liqui Moly oferuje dodatki do wszystkich rodzajów silników. Ich skuteczność jest potwierdzona wieloma testami.

Dodatki pomagają oszczędzać pieniądze: Dodatki mają wiele oczywistych zalet takich jak zmniejszenie zużycia paliwa, poprawienie kultury pracy silnika. Nie mniej cenne są pośrednie korzyści dla silnika. Układ olejowy, układ paliwowy oraz wtryskowy, czyszczone oraz konserwowane dodatkami Liqui Moly zwiększają niezawodność silnika, pomagają zapobiegać kosztownym naprawom oraz przedłużają czas życia silnika.

Niezłe wyniki: Dodatki są przydatnymi urządzeniami, a nie jak czasem się je traktuje cudownym lekiem. Oczywiście zmniejszają zużycie paliwa. Jednak nie można powiedzieć że zmniejszą zużycie o 1/3 co jest fizycznie niemożliwe oraz nie wiarygodne. Na pewno nie usłyszysz takich absurdalnych deklaracji z ust Liqui Moly. Być może zdarzają się tacy sprzedawcy, którzy obiecują swoim klientom takie cuda jedna zazwyczaj klienci zostają rozczarowani. Nie potrzebujemy szybkiej sprzedaży, tylko klientów którzy są usatysfakcjonowania z naszych produktów w długiej perspektywie.


 Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?

Smarowanie – prawie zawsze padnie taka odpowiedź, gdy spytamy kierowcę o rolę oleju silnikowego. Tak, to prawda, ale warto pamiętać, że dobrej jakości olej silnikowy spełnia również i inne, nie mniej ważne, funkcje.

 O tym, że w silniku spalinowym musi być olej wie każdy, nie tylko kierowca. Jego zadaniem jest ochrona przed zatarciem ruchomych części, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, a nawet turbosprężarka. Rozprowadzona wówczas cienka warstwa filmu olejowego pozostaje na nich również podczas postoju auta. Głównie po to, aby zapewnić ciągłość smarowania już w momencie ponownego uruchomienia silnika.

Jednak podczas przerw w pracy może dojść do powstania korozji. Wywołuje ją nie woda, a kwaśne związki powstałe podczas procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza. W ich neutralizacji pomagają właściwości myjąco-dyspergujące oleju. Jednak skąd się biorą pozostałości ze spalania w części silnika zalanej olejem? Przecież dla zapewnienia odpowiedniego stopnia sprężania tłok w cylindrze powinien być szczelnie osadzony.

Dokładnie tak ma być, choć w praktyce wygląda to nieco inaczej. Aby tłok mógł wykonać ruch, pomiędzy jego płaszczem, a ścianką cylindra pozostawiono minimalny luz, który jednak trzeba czymś... uszczelnić. Służy do tego kilka metalowych pierścieni nałożonych na tłok. Jednak podczas normalnej eksploatacji średnica cylindra powiększa się, przez co dochodzi do zwiększania się zamka na pierścieniach. Nie mniejszym problemem jest zapiekanie pierścieni. Ich zakleszczenie utrudnia układanie się na ściankach cylindra, co w rezultacie umożliwia przepływ oleju do komory spalania i spadek osiągów silnika.

Paradoksalnie, może temu zapobiec sam olej. Pod warunkiem, że jest dobrej jakości, a właściciel samochodu wymienia go zgodnie z zaleceniem producenta. Zresztą ta uwaga odnosi się również do pozostałych właściwości oleju silnikowego.

Powracający z komory spalania olej zabiera ze sobą wytrącony osad węglowy, znany jako nagar. Jego spieczone cząstki, działające jak papier ścierny, przyspieszają zużycie metalowych części silnika. W ich rozmiękczeniu pomagają specjalne dodatki zawarte w oleju. Zapobiegają one również przyczepianiu się osadu do elementów silnika.

Po ponownym rozruchu silnika, szczególnie, gdy przerwa trwała dłuższą chwilę, należy powstrzymywać się przed osiąganiem wyższych obrotów i prędkości. Powolne przejechanie kilku kilometrów pozwoli na właściwe rozgrzanie się oleju.

W tym momencie zachodzi kilka, z pozoru sprzecznych ze sobą, zależności. Praca tłoków rozgrzewa olej, który smarując zmniejsza ich tarcie, a tym samym ogranicza wytworzenie nadmiaru ciepła. To, które powstanie, zostanie odebrane przede wszystkim przez płyn w układzie chłodzenia. Takie właściwości ma też olej. Stykając się z dnem tłoka przejmuje jego temperaturę, którą obniża w drodze do miski olejowej. W praktyce, różnice wynoszą od 300-400 do 100 stopni Celsjusza.

- „Dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie pięć podstawowych funkcji – smarowanie, mycie, uszczelnianie, chłodzenie i przeciwdziałanie korozji” – mówi Rafał Kobza, starszy specjalista ds. szkoleń w firmie LIQUI MOLY – „Jednak wraz z postępującym przebiegiem dochodzi do stopniowej utraty tych właściwości, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu co do częstotliwości wymiany oleju. O tym, że olej spełnił swoje zadania świadczyć będzie jego wygląd – powinien być mętny z widocznymi drobinami brudu”.

Przykładem dobrych olejów silnikowych, spełniających wszystkie wymienione funkcje, jest seria Top Tec firmy LIQUI MOLY. Opracowano je na najnowocześniejszej obecnie bazie olejowej wzbogaconej zaawansowanymi technologicznie dodatkami. Olej Top Tec 4100 posiada klasę lepkości 5W-40, zaś pozostałe (od 4200 do 4600) klasę lepkości 5W-30. Różnice w pozostałych wynikają z dostosowania ich do specyfikacji poszczególnych jednostek napędowych.

Kontakt

AUTO-PARTNER


Wioletta Naściuk

 Świerczewskiego 69
66-300 Międzyrzecz

 (095) 742-11-90

 Napisz do nas

Szybki kontakt

captcha
Przeładuj